Exhibition Awards

View the award receipients from SCA exhibitions from 2017 and prior.

Previous Award Recipients

2015 National Open Juried Online Exhibition Awards

Best of Show $1000 – Anne Launcelott SCA for “Face at Window, Havana Cuba” 

2nd Place $500 – Denise Lanterman for “The Quiet” 

3rd Place $300 – Patrick D. Cox for “Keen Eyed Prairie Men”  

Honorable Mention $100 – Rene Thibault SCA for “Above Mt. Assiniboine, Three Views” 

Honorable Mention $100 – Ali A. Aryan for “Rush Hours #2” 

Honorable Mention $100 – Jeannette Labelle SCA for Red Marks 

46th Open National Juried Exhibition Awards

Salmon Arm Art Gallery, Salmon Arm, BC - Sept 6 –27, 2014

Mary Pratt Crystal Award $1000 – Cher Pruys SCA, Distortion 

Best in Show $1000 – David Kelavey SCA, Notre Dame des Monts

2nd Place $750 – Kelly McNeil SCA, Legs

Award of Merit $500 – Monica Wright SCA, Uncommon Passage

Award of Merit $500 – Andrea Pottyondy SCA, Dharavi: The Used, Refused & Recycled #4

Award of Merit $500 – Chantal Julien SCA, Voici votre monnaie

Award of Merit $500 – Golriz Rezvani, Cats 

Etobicoke - SCA Elected Members Exhibition Awards

The Etobicoke Art Gallery Etobicoke Civic Centre - July 23 - Aug 27, 2014

Antoinette Stevens Award for  Best in Show – Sheila Davis SCA, As the Day Slips Away

Antoinette Stevens Award for Best Acrylic – Carol Westcott SCA, L’outaouais

Award of Merit – Charline Gardhouse SCA, Condoland Entrance

Award of Merit – Tatianna O’Donnell SCA, Traces III

Award of Merit – Josy Britton SCA, Late September

Award of Merit – Rene Thibault SCA, Above the Rockies #30 

45th Open National Juried Exhibition Awards

La Maison Ogilvy, Tudor Hall, 5th floor 1307 St. Catherine Street, W., Montreal - Aug 15-25 2013

Best in Show – Carol Westcott SCA, Back Channel Winter

2nd Place – Colleen Dyson SCA, Waiting for the 4:55

Award of Merit – Rita Choy-Ng SCA, Joy to the Heart II

Award of Merit – Heather Grindley SCA, Nude

Award of Merit – Sandy Kay, Meeting of the Board “Study”

Award of Merit – Danielle Scheffer, Derangeant

Award of Merit – Shernya Vininsky SCA, Racing Spirits 

Toronto - SCA Elected Members Exhibition Awards

Joseph D, Carrier Gallery, Columbus Centre - July 11-Aug 26, 2013

Antoinette Stevens Award for Best in Show – Charles Choi SCA, Dukka

Antoinette Stevens Award for Best Acrylic – Anna Horsnell Wade SCA, Frontier

Awards of Merit
Sergi Firer, Eve 
Angela Verlaceckt Clark, SCA, Purity 
Jesse Gledhill – Lament 
Kelly Borgers SCA, If Walls Could Talk 
Carol Westcott SCA, Canola 

Halifax - SCA Elected Members Exhibition Awards

Halifax Club, 1682 Hollis St Halifax NS - October to December 2012

Louis W. MacEachern Award for Best Representational Painting of Atlantic Canada
Anthony J. Batten, SCA ‘Sheltered Waters’ (Neil’s Harbour, Cape Breton)

Awards of Merit
Joanne Hunt, SCA ‘Cheese Please’, sponsored by Province of Nova Scotia, Dept. of Communities, Culture & Heritage
David Reeves, SCA ‘Reflecting on Surplus Lighthouses”, sponsored by Glenn Squires, Pacrim Hospitality
Brent R. Laycock, SCA ‘Fall Foliage’, Society of Canadian Artists
Ann Balch, SCA ‘Lady Bug’, Society of Canadian Artists
Josy Britton, SCA ‘Resplendent’, sponsored by Larry & Patricia Gibson, Floors Plus
Joy Snihur Wyatt Laking, SCA ‘Starry Night, Five Islands’, Society of Canadian Artists
Honourable Mention – Kelly Borgers, SCA ‘Labrador’, sponsored by Marco Gallo, Henry’s Photo-Video-Digital

SCA 44th Open National Juried Exhibition Awards

Todmorden Mills, Papermill Gallery, Toronto - July 18-29, 2012

Antoinette Stevens Award – Best in Show – Andrew Vohoeckx, Moving East 

Antoinette Stevens Award – Best Acrylic Painting – Jutta Kaiser, SCA, Riverview, acrylic mixed media

Award of Merit –
Josy Britton, SCA, Reaching for the Sky, watercolour on yupo

Award of Merit – Peter Adamson, Untitled (9snow fence in sand), photography

Award of Merit –
Peter Large, SCA, Shrike’s Nest, pencil and watercolour

Award of Merit –
Carol Westcott, SCA, Continuum (Triptych) Acrylic

Award of Merit –
Tim Hough, Cows II, oil

On The Scene - A Celebration of the Canadian Landscape

The Leighton Art Centre, Calgary, Alberta - July 16 - August 28, 2011

Best In Show – Natalya Kuzmina, SCA, River of Clouds
Awards of Merit
Catherine Huang-Tam, SCA, Diptych
Brent Laycock, SCA, September Transformation
Doreen Renner, SCA Blue Thunder
Margot Cormier Splane, SCA Nature Abhors a Vacuum
Carol Westcott, SCA North Channel Spring II

SCA 43rd Open National Juried Exhibition Awards

Todmorden Mills, Papermill Gallery, Toronto, June 15 - 25, 2011

Stevens Award for Best Painting in Show –  Laura Carter

Toni Stevens Award for Best Acrylic Painting – Carol Westcott, SCA

Awards of Merit

Laurie Near, SCA

Jutta Kaiser, SCA

Sarah Martin

Carole Edwards

Kathy Haycock, SCA

Little Gems Show / Petites Bijoux - SCA Elected Members

Galerie Ouest, Sainte-Anne-de-Bellevue, Quebec - December 1 - 13, 2010

Best In Show – Colleen Dyson, Tantara II
Honourable Mentions
Wendy Boyd, SCA, Setting Sun
Magda Hanna, SCA, La Spectatrice
Andrea Pottondy, SCA La Vie en Rose
Rosemary Randell, SCA Sunday Morning Reflections

SCA 42nd Open Juried Art Exhibition Awards

Papermill Gallery, Todmorden Mills, Toronto, Ontario - July 7 – 18, 2010

Antoinette Stevens Award for Best Painting In The Show – Andrew Charyna, Genesis
Antoinette Stevens Award for Best Acrylic Painting In The Show – Anna Kutishcheva, SCA Spring Shadows
Awards of Merit
Warren Hoyano, Scarred Enough
Isabelle Masse, SCA, Illusion
Brian Little, Distillery District
Anthony Haasz, Kestrel
Rey Baecher, Red Spread

Integration - SCA Elected Members Exhibition Awards

Art Gallery Of Hamilton - November 14, 2009 to January 24, 2010

Antoinette Stevens Award for Best Painting In The Show – Yury Darashkevich, SCA, Talking to The Wind
Antoinette Stevens Best Acrylic Award – Anthony J Batten, SCA, On The Grand Tour – The Doge’s Palace, Venice
Awards Of Merit:
Tina Newlove, SCA, Step Lightly
Josy Britton, SCA, A Pebble Dropped
Marianne Reim, SCA, Der Tisch
Heather Grindley, SCA, Water Series, #6
Dorothy Grostern, SCA, Journal Drawing #3

SCA 41st Open Juried Art Exhibition Awards

Papermill Gallery, Todmorden Mills, Toronto, Ontario - May 13 - 24, 2009

First Prize Sculpture – David Salazar, Obese Pigeon
Second Prize Abstract – Edward Babiarz, Persephone
Second Prize Representational – Susan Clark, SCA, View Under Construction
Third Prize Abstract – Ortansa Moraru, SCA Nest IV
Third Prize Representational – Rita-Ann Piquet, SCA Mediterranean Garden

Close Menu
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!